Baza wiedzy o opryszczce

Pielęgnacja ust - sposoby na piękne usta

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Przeczytasz w: Zegar 3 min.

Pielęgnacja ust - sposoby na piękne usta

Pielęgnacja ust często sprowadza się do stosowania bezbarwnej pomadki ochronnej, przeważnie zimą. Jednak wrażliwe, suche, spierzchnięte, czy pękające wargi wymagają zdecydowanie większej uwagi i bardziej kompleksowych zabiegów kosmetycznych. Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o usta, aby zawsze były piękne i zdrowe. Sprawdź, jak działają peeling do ust, balsam, czy masełko oraz na czym polega demakijaż ust.

Jak mieć piękne usta?

Piękne usta potrafią być wizytówką nie tylko kobiecej części populacji. Nie chodzi tutaj bowiem jedynie o ich kształt, wielkość, czy kolor, ale przede wszystkim o zadbany wygląd oraz prawidłową kondycję. Ponadto przesuszone, spierzchnięte, czy popękane wargi nie są jedynie kwestią estetyczną, ale potrafią również prowadzić do dyskomfortu i różnorodnych dolegliwości.

 

Na czym więc polega prawidłowa pielęgnacja ust? Z pewnością nie tylko na sporadycznym nakładaniu błyszczyka lub szminki. Warto pamiętać, że wargi mają specyficzną budowę, ponieważ stanowią przejście skóry twarzy w błonę śluzową jamy ustnej.

 

Są częścią pośrednią, a przez to ich budowa nieco się różni. Cechuje je cienki wielowarstwowy nabłonek z cienką warstwą rogową , pozbawiony warstwy ziarnistej. Spoczywa on na tkance łącznej bogatej w liczne naczynia krwionośne. To właśnie czerwony kolor warg zawdzięczamy bogatemu unaczynieniu ich. Pod tkanką łączną znajduje się miesień okrężny ust. Brak owłosienia, czy gruczołów potowych oraz niewielkie gruczoły łojowe w obrębie czerwieni wargowej, cienka warstwa zrogowaciała to cechy, które sprawiają, że usta są wyjątkowo podatne na:

 

W dodatku, jeśli wargi narażone są na zmienne warunki atmosferyczne, wiatr, mróz, suche powietrze, promieniowanie słoneczne, czy ciągłe oblizywanie oraz przygryzanie, to tracą naturalną gładkość, miękkość, czy różowe zabarwienie.

 

Aby odpowiednio zadbać o usta należy pamiętać o dostarczeniu im substancji odżywczych, wzmacniających, czy ochronnych, zarówno od zewnątrz, jak i do wnętrza organizmu. Oznacza to, że wśród szeregu sposobów na atrakcyjne usta można wymienić zarówno zabiegi kosmetyczne, jak i właściwie skomponowaną dietę oraz odpowiednie nawodnienie.

 

Dzięki temu wargi mają szansę być optymalnie:

 

W celu uzyskania pożądanego efektu warto sięgnąć po kosmetyki do pielęgnacji ust, w tym m.in.:

Peeling ust

Peeling należy do zabiegów pielęgnacyjnych, które kojarzą się zazwyczaj z kosmetycznym złuszczaniem naskórka twarzy lub całego ciała. Zdecydowanie rzadziej sięgamy po tzw. scrub do ust.

 

A szkoda, gdyż regularne wykonywanie peelingu ust:

 

Peeling na usta jest przeważnie kompozycją składników o właściwościach ścierających oraz nawilżających, natłuszczających i łagodzących. Zawarte w nim drobinki nie powinny być zbyt duże, grube i ostre, aby nie prowadziły do dodatkowego podrażnienia, czy mechanicznych uszkodzeń. Warto również wybierać te, które są pochodzenia naturalnego.

 

Peeling ust można wykonać zarówno w gabinecie kosmetycznym, jak i w domowym zaciszu, a nawet mieć go przy sobie i stosować w razie potrzeby. Wszystko zależy od tego na jaką formę produktu się zdecydujemy. Z jednej strony na rynku dostępne są gotowe preparaty, na przykład w sztyfcie lub słoiczku, z drugiej można się pokusić o wykonanie kosmetyku samodzielnie. Wystarczy mieć pod ręką cukier gruboziarnisty (biały lub brązowy), zmielone ziarna kawy lub rozdrobnione pestki owoców, które można połączyć z płynnym miodem, oliwą z oliwek, olejem kokosowym, czy olejem z awokado. W ten sposób można własnoręcznie przygotować prostą, a przy tym skuteczną formułę, na przykład popularny peeling cukrowy do ust.

 

Zabieg peelingujący najlepiej stosować 1-2 w tygodniu. Należy pamiętać, żeby wykonywać go subtelnie i odpowiednio krótko, tak aby nie uszkodzić delikatnej skóry warg.

 

Dla uzyskania najlepszego rezultatu warto zachować poniższą kolejność:

 

Tuż po zakończonym zabiegu można nałożyć na wargi inny produkt kosmetyczny, na przykład nawilżający lub natłuszczający.

Nawilżenie ust

W odróżnieniu od peelingu, nawilżanie ust powinno się znaleźć na liście codziennych obowiązkowych rytuałów pielęgnacyjnych. I nie jest to związane jedynie ze stosowaniem konkretnych preparatów kosmetycznych, ale również z odpowiednim nawadnianiem organizmu.

 

Produkty dedykowane do zewnętrznego nawilżania ust powstają zazwyczaj na bazie gliceryny lub wosku, a dodatkowo zawierają w swoim składzie kwas hialuronowy, mocznik, witaminy A i E, czy lanolinę. Często wzbogacone są również o substancje odżywcze, regeneracyjne, kojące i natłuszczające, takie jak oleje, masła i wyciągi roślinne, w tym m.in.:

 

Występują głównie w postaci wygodnego w użyciu sztyftu lub są zamknięte w małych plastikowych lub szklanych opakowaniach. Dzięki zróżnicowanej konsystencji można sięgnąć zarówno po balsam do ust, jak i krem, masełko, pomadkę, maseczkę, olejek, czy serum. W zależności od kondycji skóry warg, czy warunków atmosferycznych, można wybierać pomiędzy lekkimi formułami pomadek ochronnych do ust, lub wypróbować bardziej bogate i tłuste masełko do ust. Należy również mieć na uwadze ochronę ust przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i decydować się na stosowanie produktów z filtrem UV.

 

Aby nawilżające zabiegi pielęgnacyjne przynosiły korzystny rezultat warto zadbać o wspomniane wyżej nawodnienie. Bez względu na porę roku należy dostarczać organizmowi optymalną dawkę płynów (w szczególności niegazowanej wody), ok. 1,5-2,5 litra na dobę, w zależności od płci, masy ciała, kondycji organizmu, czy aktywności fizycznej.

Demakijaż ust

Podczas codziennego zmywania makijażu z twarzy nie należy zapominać o ustach. Niezależnie od tego, czy zostały pomalowane jedynie szminką lub pomadką, czy nałożono na nie kilkuwarstwowy make-up, trzeba usunąć resztki kosmetyków.

 

Można użyć do tego celu podobnych preparatów co do reszty skóry twarzy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po płyn micelarny, tonik, mleczko lub piankę do demakijażu. Ważne, aby były to środki delikatne, pozbawione alkoholu i silnych detergentów, najlepiej oparte na naturalnych składnikach. Uchroni to wrażliwą skórę warg przed podrażnieniem.

 

Demakijaż ust można wykonać w kilku prostych krokach:

Dieta na piękne usta

Aby cieszyć się ładnym wyglądem ust należy również zweryfikować swój codzienny jadłospis. Nie tylko niedobory płynów, ale również witamin i składników mineralnych, mogą przyczynić się do osłabienia kondycji warg. Co powinno znaleźć się w diecie na piękne usta, a czego warto unikać?

 

Z pewnością dobrze jest postawić na pożywienie, które zawiera witaminy z grupy B (B2, B6, B12), witaminę E,A,D, C, pierwiastki, takie jak cynk i żelazo, krzem oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, a także flawonoidy.

 

Dietę można więc wzbogacić m.in. o:

 

Aby nie podrażniać warg warto ograniczyć spożywanie pikantnych, bardzo kwaśnych, czy słonych potraw oraz alkoholu.

 

Powiązane artykuły:

Jak przyspieszyć gojenie opryszczki? >>

Co może wywołać opryszczkę >>

Opryszczka po makijażu permanentnym ust – co robić? >>

 

Autor: Marta Roszkowska
Konsultacja merytoryczna: lekarz Katarzyna Kulig


Bibliografia:

  1. Janina Sokołowska-Pituchowa (red.): Anatomia człowieka. Podręcznik dla studentów medycyny. Wyd. Wydanie VII. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2005, s. 503.
  2. Zoe Diana Draelos, P.T. Pugliese: Fizjologia skóry Teoria i praktyka, redakcja wydania I polskiego Barbara Pytrus, Ewa Chlebus, wyd. Medpharm, 2014, ISBN: 978-83-7846-032-9.
  3. Anatomy of the Lips, Mouth, and Oral Region: https://elementsofmorphology.nih.gov/anatomy-oral.shtml [dostęp online: 12.02.2021].
  4. Maria Noszczyk: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010.
  5. Mayuri Kadu, Suruchi Vishwasrao, Sonia Singh: Review on Natural Lip Balm, International Journal of Research in Cosmetic Science, 2014, ISSN 2277–7172 [dostęp online: 12.02.2012].
  6. Anatomia człowieka A. Bochenek, M.Reicher Tom II s. 29-31. Warszawa, 2010, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, ISBN 978-83-200-4152-1.

Polecamy również:

Pielęgnacja ust - sposoby na piękne usta

Pielęgnacja ust często sprowadza się do stosowania bezbarwnej pomadki ochronnej, przeważnie zimą.

Autor: Marta Roszkowska, Konsultacja merytoryczna: lekarz Katarzyna Kulig

Przeczytaj »

Jak zakryć opryszczkę? Makijaż krok po kroku

Jak zakryć opryszczkę? To pytanie zadają sobie osoby, które często mają do czynienia z zimnem na ustach.

Autor: Marta Roszkowska, Konsultacja merytoryczna: lekarz Olga Krupa

Przeczytaj »

Uwaga na domowe sposoby na opryszczkę

Opryszczka, choć bardzo męcząca i nieestetyczna, nie wydaje się nam poważną chorobą. Kiedy na ustach...

Konsultacja medyczna tekstu: Lek. med. Tomasz Kobosz

Przeczytaj »

Zanim pojawi się opryszczka

Opryszczka jest jak uśpiony wulkan. Nigdy nie wiadomo czy i kiedy wybuchnie. Jednak zawsze...

Konsultacja medyczna tekstu: Lek. med. Tomasz Kobosz

Przeczytaj »

Zobacz także:

Wybierz tabletki Heviran® Comfort i zwalczaj wirusa od wewnątrz

MAXymalna dawka w leczeniu nawrotowej opryszczki

MAXymalna dawka
w leczeniu nawrotowej
opryszczki

Zwalcza wirusa już od 1. tabletki

Zwalcza wirusa już
od 1. tabletki

Przyspiesza gojenie nawet o 3 dni

Przyspiesza gojenie
nawet o 3 dni1

Heviran Comfort tabletki Heviran Comfort tabletki