Plastry na opryszczkę - jak działają i co ile zmieniać?
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Przeczytasz w: 3 min.
Plastry na opryszczkę są wygodnym, higienicznym i zalecanym sposobem łagodzenia objawów zimna na ustach. Nie tylko subtelnie i natychmiastowo zmniejszają widoczność zmian i niwelują dokuczliwe symptomy, ale również tworzą barierę ochronną przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Dowiedz się, jak dokładnie działają plasterki na opryszczkę, jak należy je stosować i co ile wymieniać.
Jak działają plastry na opryszczkę?
Charakterystyczny dyskomfort w okolicy ust, mrowienie, świąd, pieczenie, miejscowe zaczerwienienie, to jedynie część pierwszych symptomów, które zwiastują pojawienie się opryszczki wargowej. Warto wówczas mieć pod ręką plastry na opryszczkę, które mogą nie tylko zniwelować objawy zimna na ustach, ale i zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.
Plaster na opryszczkę należy do wyrobów medycznych o działaniu kojącym i protekcyjnym. Dzięki obecności w składzie kwasu hialuronowego zapewnia tkance odpowiednie nawilżenie, a przyklejony na zmianę tworzy w jej miejscu, niewidoczną barierę ochronną, która:
- łagodzi symptomy opryszczki, w tym głównie uczucie mrowienia i swędzenia;
- wspomaga proces gojenia wykwitów;
- maskuje widoczność nieestetycznych zmian;
- zmniejsza ryzyko dodatkowej infekcji, oddzielając zmianę od czynników zewnętrznych;
- minimalizuje prawdopodobieństwo przeniesienia wirusa w inne miejsce na skórze, czy na przedmioty codziennego użytku;
- zapobiega przed roznoszeniem patogenu i zarażaniem opryszczką innych osób;
- chroni przed powstawaniem trwałych blizn.
Odpowiednio stosowane plasterki na opryszczkę wykazują skuteczność do 12 godzin od nałożenia. Działają jak swoista tarcza, która z jednej strony zabezpiecza zmianę przed bodźcami drażniącymi, a z drugiej ochrania innych przed zakażeniem. To niezwykle istotna funkcja, gdyż wirus opryszczki pospolitej HSV jest bardzo zaraźliwy i łatwo transmituje z człowieka na człowieka. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że na plasterki można nakładać makijaż, co sprawia że sprawdzają się one również jako kamuflaż, dyskretnie zakrywając wykwit.
Ile trwa niwelowanie opryszczki plastrami?
Redukowanie objawów opryszczki uzależnione jest przede wszystkim od:
- fazy rozwoju schorzenia,
- nasilenia dolegliwości,
- częstotliwości nawrotów choroby,
- reakcji na konkretną kurację,
- indywidualnych preferencji.
Terapia farmakologiczna opiera się zazwyczaj na:
- przyjmowaniu leków doustnych na opryszczkę,
- stosowaniu miejscowych preparatów, w tym plasterków na opryszczkę, kremów, balsamów, maści, czy żeli.
Czy plastry na opryszczkę działają w pojedynkę? Spełniają swoją rolę łagodzącą i ochronną, ale podczas leczenia zimna na ustach przeważnie łączy się dwie metody terapeutyczne. Podstawą są tabletki na opryszczkę o działaniu przeciwwirusowym, które najczęściej zawierają w swoim składzie acyklowir. Ta substancja czynna, od lat wykorzystywana w walce z opryszczką, hamuje proces namnażania się wirusów HSV, a tym samym ogranicza czas trwania choroby.
Plastry na opryszczkę są z kolei wsparciem i uzupełnieniem środków doustnych dzięki temu, że niwelują uciążliwe objawy, przyspieszają gojenie zmian i subtelnie je zakrywają. Efekt ich stosowania może być natychmiastowy, gdyż zaraz po aplikacji działają kojąco i zabezpieczają wykwit. Jednak czas, w jakim opryszczka zacznie ustępować zależy przede wszystkim od momentu rozpoczęcia leczenia. Dlatego, zarówno doustne preparaty na opryszczkę, jak i te przeznaczone do kuracji miejscowej, należy wdrożyć jak najszybciej, najlepiej przy ujawnieniu się pierwszych objawów choroby. Wówczas mamy szansę nie tylko złagodzić symptomy, ale również powstrzymać rozwój bolesnych pęcherzyków.
Aby plastry na opryszczkę pomagały szybko i efektywnie warto je mieć w domowej apteczce, a nawet przy sobie. Jeśli jednak ich zabraknie, bez problemu można je nabyć w każdej aptece bez recepty.
Jak stosować plastry na opryszczkę?
Stosowanie plastrów na opryszczkę jest bardzo proste, intuicyjnie i higieniczne. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto przed rozpoczęciem aplikacji zapoznać się z instrukcją widniejącą na opakowaniu. Różne rodzaje produktów mogą mieć nieco inne techniki nakładania, ale istnieją pewne uniwersalne zasady.
Przede wszystkim plaster na opryszczkę należy aplikować na czystą i osuszoną skórę. Zmiana nie powinna być w tym momencie posmarowana żadnym kremem, maścią, czy kosmetykiem, gdyż wówczas plaster może się nie utrzymać na tkance, a tym samym nie spełnić swojego zadania.
Jak stosować plastry na opryszczkę krok po kroku? Przeważnie należy:
- Umyć i osuszyć ręce.
- Wyjąć plaster z opakowania.
- Ostrożnie zdjąć warstwę ochronną, zgodnie z oznaczeniami na produkcie.
- Uważać, aby nie dotykać miejsca, w którym znajduje się klej.
- Przyłożyć klejącą stronę plastra do wykwitu i delikatnie przycisnąć palcem, tak aby mocno przylegał do opryszczki.
- Uważnie i łagodnie usunąć dodatkową warstwę zabezpieczającą w postaci aplikatora, jeśli taka występuje.
- Wymienić plaster na świeży po upływie czasu wskazanego na opakowaniu lub jeśli sam odklei się wcześniej.
Na odpowiednio przyklejony plaster na opryszczkę można nałożyć szminkę lub pomadkę.
Co ile zmieniać plastry na opryszczkę?
Standardowo, pojedynczy plaster na opryszczkę działa do ok. 12 godzin od aplikacji. Jeśli w tym czasie bez problemu utrzymuje się na skórze nie trzeba go usuwać. Jeśli jednak zaczyna samoistnie się odklejać lub minie czas określony we wskazaniach, wówczas należy go wymienić na nowy. W tym celu trzeba delikatnie naciągnąć go wzdłuż skóry i zdjąć niespiesznym ruchem.
Należy pamiętać, aby nigdy nie używać ponownie tego samego plastra. Mogłoby to doprowadzić zwiększenia replikacji wirusa, nadkażenia zmiany, czy dodatkowej infekcji.
Plaster na opryszczkę wargową może wymagać częstszej wymiany, jeśli naklejany jest na zaawansowane zmiany, które są w fazie sączenia się pęcherzyków. Wszystko zależy również od tego, jak często naruszamy obszar zimna na ustach, spożywamy posiłki lub pijemy napoje, czy dotykamy miejsca wykwitu.
Plastrów nie trzeba zdejmować na noc. Wręcz przeciwnie, należy je nosić nieprzerwanie (przestrzegając zasad wymiany) w ciągu całej doby, aż do całkowitego wyleczenia opryszczki. Warto przypomnieć, że im szybciej zaczniemy stosowanie plastrów, tym większa szansa na sprawne pozbycie się opryszczki.
Powiązane artykuły:
Czym skutecznie leczyć opryszczkę >>
Jak przyspieszyć gojenie opryszczki? >>
Blizna po opryszczce - jak jej zapobiec? Metody >>
Autor: Marta Roszkowska
Konsultacja merytoryczna: lekarz Olga Krupa
Bibliografia:
- Lesiak A., Narbutt J.: Kompleksowe leczenie opryszczki wargowej, „Forum Dermatologicum” 2017, tom 3, nr 4, 147–151, Via Medica, ISSN 2451–1501.
- Figlerowicz M.: Najczęstsze postacie kliniczne zakażeń wywołanych przez wirusy z rodziny Herpesviridae, Przeg. Lek. 2006.
- Knypl K.: Zakażenie wirusem opryszczki zwykłej u dorosłych, Borgis - Medycyna Rodzinna 3-4/2002.
- Cieśluk B., Majewska A.: Wirus opryszczki pospolitej typu I (HSV-1) – epidemiologia i kliniczne postacie nietypowych zakażeń, Zakażenia. 2006.
- Górka E., Młynarczyk-Bonikowska B., Machura P., Majewska A., Dzieciątkowski T., Młynarczyk G., Malejczyk M., Majewski S.: Występowanie wirusów opryszczki typu 1 i 2 w zmianach skórnych i śluzówkowych u chorych z podejrzeniem opryszczki narządów płciowych, MED. DOŚW. MIKROBIOL., 2016, 68: 57 – 62.
- Żaba R.: Opryszczka, półpasiec, ospa wietrzna, wydawnictwo Termedia, Poznań 2011, rozdział III.